chillersistemleri.com: Chiller Montajı
By: Date: Ekim 9, 2022 Categories: Uncategorized Etiketler: , , , , ,

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak gayrı bir kaynağa alma eden, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sışitatırılan ve ısınan tülın kondanserde soğutulması ile çalışır. Elan sonrasında genleşme vanasından güzeşte tülın basıncı çevresı ile sıcaklığı düşer ve sıvılaşır. Evaporatörden geçe soğutulmak istenen sıvının üzerinden ısıyı alır alçak basınçta tül olarak kompresöre hasılat, yeniden sışitatırılır. Çalışma sistemi bu şekilde devam fiyat.

Chiller sistemi;

Deniz soğutmalı chiller
Atmosfer soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun dışında heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri de kullanılmaktadır. Chiller sistemi nasıl çalışır sorusuna karşılık uçlanmak muhtevain soğutma gruplarını ayrı ayrı gözlemek gerekir.

Atmosfer Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine gereğince gruplandırılır. En mefret fark ise ısı deposunın ne olduğudur. Eğer ısı havaya atılmışyorsa üslup kaynaklı soğutma grubu, suya atılmışyorsa akarsu kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Atmosfer soğutmalı chiller sistemleri, chiller içerisindeki soğutucu tülın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin üslup soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çalışır.

Kompresörde sışitatırılmış ve şiddetli sıcaklıkta tül halindeki soğutucu akışhun kondansere gönderilir. Fanlar etkiı ile batarya yüzeyinde üslup akışı esenlanarak ısı transferi gerçekleşir. Kavara üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Deniz Soğutmalı Chiller
Deniz soğutmalı chiller soğutma sistemleri, üslup soğutmalı chiller çalışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki hamam tülı akarsu ile soğutur. Kavaraın soğutulması muhtevain üslup soğutmalı bataryalar alegori akarsu kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı değsoruntiriciler kullanılır.

Chiller nasıl çalışır diyenler muhtevain akarsu soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içerisinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini sırasında akarsu kaynağı ihtiyacının bulunduğunu afişe etmek gerekir. Deniz kaynakları; akarsu, yoğunluk, soğutma kulesi veya ölçünlü akarsu hattı olabilir. Deniz soğutmalı chiller sistemlerinde genel olarak sistemin yerleştirilecek düzlükın mahcurlığı, enerji maliyetlerinin önemli fakat akarsu maliyetlerinin bağan olduğu yerlerde kullanılır.

Deniz soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çalışabilme özelliğine ehil olduğu muhtevain soğutma istenen bölgeye en yakın şekilde konumlandırılmak istendiğinde de ülküsel çözüm esenlamaktadır. Bahir üstü araçlarının iklimlendirilmesi muhtevain de akarsu soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller nasıl çalışır diyenler muhtevain son olarak akarsu soğutmalı chiller sistemlerinin alet hacmini minimize ettiği muhtevain misil kapasitedeki chiller aletina nazaran %65 elan bayağı hacim sağlamış olduğunı afişe etmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çalışma performansındaki yükselme sebebi ile elan bağan cazibe tüketimi yapar ve şiddetli performans esenlar.

Chiller soğutma grupları; endüstriyel üretim tesisleri ilkin bulunmak üzere, besin ve ilaç endüstri, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, dargın üslup depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Fakat her yararlanma düzlükına iyi chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz de chiller nedir ve chiller sistemi nasıl çalışır sorularınıza karşılık aldıysanız üretim merkeziniz ve sorunletmeniz muhtevain size özel chiller çözümleri ile tanışabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden destek alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir