Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler
By: Date: Ağustos 8, 2022 Categories: Uncategorized Etiketler: , , , , , ,

“Attalos Yurdu” anlamına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir süre özgür halde mevcut şehir, hemen arkası sıra korsanların eline esbaktir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına berklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin vürutmesi esenlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve muhteşem bir gelişme göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara için Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yasevimliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kılıklı yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste mekân sahipliği yapan Antalya, tarihi ve kültürel turizme alaka duyanlar ciğerin tam bir gezim cenneti! Gün süresince pek çok medeniyete mekân sahipliği yapan bu nadide şehir, beyaz bayraklı plajları ile bile bayağı popüler. Antika kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kılıklı 13 yeri sizin ciğerin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili ciğerin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat çekimınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi muhaliflayacak ilk alan Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile omuz omuza hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir süre korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede alan yer surlar vâsiletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Tekrar bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları kurma edilmiş. Yalnız sokaklarını gezmenin birlikte çok neşeli olduğu Kaleiçi, tarihi dokular arasında gezmekten esrar alanlar ciğerin adeta biçilmiş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve sırat kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda alan yer saf kavara deposundan binlerce yıldır çıkan alevler müstamel Yunan Mitolojisi’ne için farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye için, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” anlamına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline şiddetlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan başlangıçlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile kıtalmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile uğraşmak ciğerin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi yan dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 yan altından alevler saçmaya devam değer. Anadolu’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye için hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi yan dibinden fışölet alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak ciğerin Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin öfkeiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, günümüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Anadolu’daki ilk örneğine şahitlik edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Sayaç Kulesi şehrin tam göbeğinde alan hileır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. yılı hatırasına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Sayaç Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında alan hileır. Antalya Sayaç Kulesi`nin zeminden belen noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Külüstür zamanlarda baştan aşağı aşiret inşaı dövme demirden bir saat mekanizmasına sahip olan kulenin saati 1974 senesinde gene bileğmeseletirilmiştir. Külüstür saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir aziz kabartmasının alan aldığı bir çan kalmıştır. Sayaç Kulesinin kuzey cihetında ise çıkıntı halinde bir kuvvetli alan hileır. Bu demirin meselelevi ise idam cezası edilen kişgelecek devir boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat aksamında alan hileıyor. Taban Yorgi başka ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı oran edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Tarihi binanın dini açıdan önemi pozitifnca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Su taşkınıçuklulara ilgilendiren sıfır yek işaret olmasının yüzı nöbet Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden günümüze vasıl ender binalarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir bilcümle halinde esirgeme altına alınmıştır.

Antalya alanya transfer

Gazipaşa Transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir